تبلیغات
فیزیک مهندسی (Engineering Physics) - ارتباط پلاسما و گداخت هسته ای
 
فیزیک مهندسی (Engineering Physics)
www.Eng-Physics.com
                                                        
درباره وبلاگ

فیزیک مهندسی رشته ای برای پیوند فیزیک محض و علوم مهندسی است.
و با پیوند برقرار کردن بین این دو ، در چند دهه ی اخیر منجر به پیشرفت های شگرفی هم در تولید علم و هم در تکنولوژی شده است .
اساسا دلیل به وجود آمدن این رشته تربیت افرادی است که با آشنایی با دروس علوم پایه و توانایی کاربردی بتوانند میان علم و تکنولوژی ارتباط برقرار کنند که در کشور های صنعتی تا حد زیادی به این هدف نایل آمدند
اکنون جمعی از اولین دانشجویان فیزیک مهندسی ایران از دانشگاه صنعتی قم قصد بیان مطالب مورد نیاز در رابطه با رشته و دانشگاه مذکور را داریم

پشتیبانی


SWF support




Mehrdad support




Mamareza support




برای دسترسی سریع تر به مطالب مورد نظر از فهرست موضوعی زیر استفاده کنید


مدیر وبلاگ : Sajjad_Swf
نظرسنجی
کدوم قسمت بیشتر کار بشه؟؟











صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

یکی از منابع مهم انرژی در جهان منبع عظیم انرژی خورشیدی است. در خورشید وستارگان از طریق واکنشهای گداخت هسته ای(همجوشی)  اتمهای هیدروژن وعناصر سبک  انرژی زیادی که ناشی از تبدیل جرم به انرژی(E=mc2) می باشد، تولید می گردد. با توجه به این که منابع انرژی فسیلی محدود و رو به پایان است، استفاده از منابع انرژی هسته ای می تواند جایگزین خوبی برای آن  باشد. چرا که یک گرم تریتیم  (یکی از ایزوتوپهای هیدروژن)  از طریق گداخت هسته ای می تواند  معادل نیم تن ذغال سنگ انرژی تولید نماید.
همانطور که ملاحظه می شود، شواهد علمی و فنی نشان می دهندکه انرژی حاصل از منابع کنونی انرژی در آینده ای نه چندان دور پایان خواهد یافت. از این رو بررسی ها و مطالعات گسترده ای جهت دستیابی به منابع انرژی جایگزین صورت گرفته است که هم اکنون نقطه تمرکز آنها بر واکنش ها و راکتورهای گداخت هسته ای قرار دارد. منابع انرژی غیر فسیلی شناخته شده قابل بهره برداری، به تنهایی یا در مجموع      نمی توانند نیاز فزاینده بشر را به انرژی تامین نمایند و هر یک با محدودیت روبرو می باشند. به عنوان مثال ذخایر موجود اورانیوم جهان برای استفاده در راکتورهای شکافت با نوترونهای حرارتی تنها در حد یک سده کفایت می نماید. راکتورهای هسته‌ای زاینده، انرژی خورشیدی و انرژی حاصل از همجوشی هسته ای تنها روشها و منابع پایان ناپذیر انرژی شناخته شده به شمار مـــی آیند.          

انرژی حاصل از همجوشی یا گداخت هسته ای به دلیل وجود منبع سرشار دوتریم ( ایزوتوپ سنگین اتم هیدروژن) موجود در آب اقیانوسها، به تنهایی می تواند نیاز انرژی بشر را با آهنگ فعلی مصرف، انرژی به مدت1011-109 سال تامین نماید.  پاکیزگی  به  معنای پرتوزائی بسیار کمتر و عدم تولید ایزوتوپهای عناصر سنگین با نیمه عمر بالا ( پسماندهای هسته ای ) از مزایای راکتورهای گداخت به شمار می آید، مشکلی که هم اکنون کشور های سازنده و دارای راکتورهای شکافت با آن روبرو هستند.

 

پژوهش ها در زمینه دستیابی به راکتورهای گداخت هسته ای قریب به نیم قرن است که در سطح دنیا آغاز، و همچنان با جدیت دنبال می شود. گداخت به روش محصور سازی پلاسما با میدانهای مغناطیسی (MCF - Magnetic Confinement Fusion )نخستین روش مورد توجه پژوهشگران فیزیک گداخت بوده است و انتظار می رود بزودی انرژی کنترل شده گداخت از این طریق محقق شود. از سوی دیگر محصور سازی پلاسما تحت ماند (اینرسی )( ICF -Inertial Confinement Fusion) که به مکانیزم تولید انرژی در ستارگان شباهت دارد روش امیدبخش دیگری است که جلب نظر می کند و احتمال ساخت راکتور گداخت در مقیاس تجاری طی چند دهه آینده به این طریق کمتر از روش محصور سازی مغناطیسی نمی باشد.

 در حال حاضر فعالیتهای پژوهشی مرکز تحقیقات گداخت هسته ای هردو رویکرد MCF  و  ICF را در بر می‌گیرد. سابقه تحقیقات تجربی در زمینه محصور سازی مغناطیسی در این مرکز متجاوز از بیست سال، و با عمر پژوهش در حیطه ICF که در نقطه آغاز کار قرار دارد قابل قیاس نمی باشد. به هر روی عرصه تحقیقات و پژوهش در هر دو زمینه بسیار گسترده است و موفقیت به همت و تلاش فراوان همکاران وابسته است.
منبع: سازمان انرژی اتمی ایران



نوع مطلب : فیزیک پلاسما، کاربردهای فیزیک، 
برچسب ها : فیزیک پلاسما، مهندسی پلاسما، گداخت هسته ای،






 
   
Online User