تبلیغات
فیزیک مهندسی (Engineering Physics) - مرکز همکاری بین‌المللی فیزیک مواد پیشرفته در دانشگاه شریف افتتاح شد
 
فیزیک مهندسی (Engineering Physics)
www.Eng-Physics.com
                                                        
درباره وبلاگ

فیزیک مهندسی رشته ای برای پیوند فیزیک محض و علوم مهندسی است.
و با پیوند برقرار کردن بین این دو ، در چند دهه ی اخیر منجر به پیشرفت های شگرفی هم در تولید علم و هم در تکنولوژی شده است .
اساسا دلیل به وجود آمدن این رشته تربیت افرادی است که با آشنایی با دروس علوم پایه و توانایی کاربردی بتوانند میان علم و تکنولوژی ارتباط برقرار کنند که در کشور های صنعتی تا حد زیادی به این هدف نایل آمدند
اکنون جمعی از اولین دانشجویان فیزیک مهندسی ایران از دانشگاه صنعتی قم قصد بیان مطالب مورد نیاز در رابطه با رشته و دانشگاه مذکور را داریم

پشتیبانی


SWF support
Mehrdad support
Mamareza support
برای دسترسی سریع تر به مطالب مورد نظر از فهرست موضوعی زیر استفاده کنید


مدیر وبلاگ : Sajjad_Swf
نظرسنجی
کدوم قسمت بیشتر کار بشه؟؟صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :مرکز همکاری بین‌المللی فیزیک مواد پیشرفته، با حضور برنده جایزه نوبل فیزیک 2003 و نیز کاشف نخستین ابررسانای بالای دمای نیتروژن مایع، در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سالن جابربن حیان دانشگاه صنعتی شریف صبح امروز میزبان پروفسور «آنتونی جیمز لگت» برنده جایزه نوبل فیزیک 2003، پروفسور «پال‌چو» کاشف نخستین ابررسانای بالای دمای نیتروژن مایع (YBCO) و پروفسور «وارن پیکت» استاد ممتاز و شناخته شده بین‌المللی در حوزه ابررسانا از دانشگاه دیویس کالیفرنیا بود که برای شرکت در کنفرانس ملی پیشرفت‌های ابررسانایی که 17 و 18 بهمن ماه در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد ، به ایران آمده‌اند.

در این مراسم پروفسور آنتونی جیمز لگت با موضوع چرا زمان نمی‌تواند به عقب برگردد در جمع اساتید و دانشجویان مشتاق دانشگاه صنعتی شریف که در سالن کوچک جابربن حیان این دانشگاه گردهم آمده بودند سخنرانی کرد.

اعطای مدال افتخار دانشگاه صنعتی شریف و عنوان استادی دانشگاه به این سه فیزیکدان برجسته عضو فرهنگستان ملی علوم آمریکا از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

در ادامه مرکز همکاری بین‌المللی فیزیک پیشرفته با حضور این سه دانشمند برجسته در دانشگاه صنعتی شریف افتتاح شد.

دکتر محمدجعفر عبدخدایی، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه صنعتی شریف هدف از دعوت برندگان جایزه نوبل و چهره‌های سرشناس علمی بین‌المللی را تعامل اساتید و دانشجویان با دانشگاه‌های خارجی و برجستگان علمی و استفاده از تجارب ایشان دانست و اظهار کرد: دانشگاه می‌کوشد با دعوت از این افراد علاوه بر استفاده از سخنرانی‌های آنها راهی برای ارتباط با این دانشمندان بزرگ و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی‌شان باز کند که به افزایش تعاملات بین‌المللی دانشگاه‌ها کمک خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته دانشگاه شریف میزبان پیتر آگره برنده نوبل شیمی 2003 بود که به عنوان عضو افتخاری دانشگاه برگزیده و مقرر شد در همین راستا همکاری‌هایی با دانشکده شیمی داشته باشد. امسال نیز دعوتی توسط دانشگاه از پروفسور آنتونی جیمز لگت برنده نوبل فیزیک 2003 صورت گرفت که وی نیز پذیرفت.

وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به این که لگت و دو فیزیک‌دان مدعو دیگر از اساتید شاخص در زمینه ابررسانه‌ها هستند تاسیس مرکز همکاری بین‌المللی فیزیک مواد پیشرفته با عضویت آ‌نها زمینه‌ساز پژوهش‌های موثر توسط اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه باشند.

عبدخدایی خاطرنشان کرد: فیزیک‌دانان مدعو در افتتاحیه چهارمین کنفرانس ملی پیشرفت‌های ابررسانه‌ای که 17 بهمن ماه در دانشکده فیزیک دانشگاه برگزار خواهد شد، سخنرانی خواهند داشت و 18 بهمن در جلسه‌ی اختتامیه کنفرانس در میزگردی شرکت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: کنفرانس ملی ابررسانایی محفل علمی مناسبی برای دانشمندان در این حوزه است که امید می‌رود زمینه‌های مناسبی را برای تبادلات علمی دانشمندان ایرانی و خارجی ایجاد کند.

ابراز شگفتی برنده جایزه نوبل فیزیک 2003 از دانش علمی اندیشمندان ایرانی

سه تن از دانشمندان بزرگ فیزیک جهان که مهمان دانشگاه صنعتی شریف بودند، در نشستی که پس از کنفرانس ابررسانایی در این دانشگاه برگزار شد، نظرات خود را درباره موضوعات مختلف علمی و فرهنگی تشریح کردند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، پروفسور «آنتونی جیمز لگت»، برنده جایزه نوبل فیزیک 2003 در این نشست گفت: دانش علمی دانشجویان و اندیشمندان ایرانی که با وجود کمبودها تحقیقات بسیار خوبی را در زمینه‌های مختلف انجام می‌دهند، مرا شگفت زده کرده است.

وی افزود: همچنین سوالات بسیار خوبی که در کنفرانس ابررسانایی توسط حاضرین در جلسه پرسیده شد، مرا تحت تاثیر قرار داد.

پروفسور لگت، انجام دادن پژوهش‌های صادقانه و به دور از هر گونه جانبداری را از مسؤولیت‌های دانشمندان دانست و افزود: یک دانشمند باید به خوبی دیگران را آموزش داده و باید آنچه را انجام می‌دهد، برای دیگران به وضوح توضیح دهد.

وی با اشاره به تاثیر دانش در فرهنگ جامعه گفت: در 300 سال گذشته می‌توان گفت علم و دانشمندان نقش بسیار مهمی را در شناخت انسان از خود و جهان هستی داشته‌اند. علاوه بر این علم تلاش کرده است ارتباط انسان با جهان هستی را توضیح دهد که این امر تا حد زیادی تصور انسان‌ها را از خود و محیط پیرامونشان تغییر داده است.

بر اساس این گزارش، نقش پررنگ ایران باستان در توسعه علم جهانی، موضوعی بود که پروفسور «پال چو»، کاشف نخستین ابررسانای بالای دمای نیتروژن مایع (YBCO) در این نشست خبری به آن اشاره و به دنبال آن اظهار امیدواری کرد که در آینده نیز دوباره کشورمان بتواند به جایگاه خود در توسعه علم جهانی باز گردد.

همچنین هر سه مهمان خارجی حاضر در نشست از شور و اشتیاق دانشجویان و استادان ایرانی در دانشگاه شریف اظهار شگفتی کردند. پروفسور «چو» به نقش برجسته علم در حداقل 200 سال اخیر اشاره کرد و گفت: علم و فناوری تاثیر بسیار مهمی بر اقتصاد و سلامت مردم می‌گذارند.

پروفسور «وارن پیکت»، استاد ممتاز و شناخته شده بین‌المللی در حوزه ابررسانا از دانشگاه دیویس کالیفرنیا نیز وضعیت آموزش در ایران را سطح بالا ارزیابی و اعلام کرد: اکنون زمانی است که همکاری‌های بین‌المللی باید گسترش پیدا کند.

وی در این باره اضافه کرد: وضعیت آموزش در ایران به نظر بسیار خوب می‌رسد و دانشجویان ایرانی در توانمندی، چیزی کمتر از سایرین ندارند، ولی لازم است این سطح علمی با انجام تحقیقات، پشتیبانی شود.

پروفسور «پیکت» به سایه سنگین مسائل سیاسی بر روی روابط علمی آمریکا و ایران اشاره کرد و گفت: اندیشمندان دو کشور بویژه در چند دهه اخیر شناخت کمی از یکدیگر دارند و چهره رسانه‌ای ایران و مسائل سیاسی باعث ایجاد دیدگاه‌های نادرستی شده و من در این سفر که با هدف شناخت بیشتر ایران انجام دادم، چهره متفاوتی از ایران را مشاهده کردم.

پروفسور «پیکت» همچنین ابراز امیدواری کرد که ارتباط بین دانشگاه‌های ایران و آ‌مریکا بیشتر مد نظر قرار گیرد.

وی در تبیین نقش علم و فرهنگ گفت: دانشمندان باید اطلاعاتی را تهیه کنند که به تصمیم‌سازان برای بهبود وضع جوامع انسانی کمک کند.


منبع:هوپا
نوع مطلب : اخبار دانشگاهی، 
برچسب ها : ابررسانایی، فیزیک مواد پیشرفته، دانشگاه شریف،


 
   
Online User