تبلیغات
فیزیک مهندسی (Engineering Physics) - بوزون از بالا
 
فیزیک مهندسی (Engineering Physics)
www.Eng-Physics.com
                                                        
درباره وبلاگ

فیزیک مهندسی رشته ای برای پیوند فیزیک محض و علوم مهندسی است.
و با پیوند برقرار کردن بین این دو ، در چند دهه ی اخیر منجر به پیشرفت های شگرفی هم در تولید علم و هم در تکنولوژی شده است .
اساسا دلیل به وجود آمدن این رشته تربیت افرادی است که با آشنایی با دروس علوم پایه و توانایی کاربردی بتوانند میان علم و تکنولوژی ارتباط برقرار کنند که در کشور های صنعتی تا حد زیادی به این هدف نایل آمدند
اکنون جمعی از اولین دانشجویان فیزیک مهندسی ایران از دانشگاه صنعتی قم قصد بیان مطالب مورد نیاز در رابطه با رشته و دانشگاه مذکور را داریم

پشتیبانی


SWF support
Mehrdad support
Mamareza support
برای دسترسی سریع تر به مطالب مورد نظر از فهرست موضوعی زیر استفاده کنید


مدیر وبلاگ : Sajjad_Swf
نظرسنجی
کدوم قسمت بیشتر کار بشه؟؟صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چهارشنبه 8 آبان 1392 :: نویسنده : Sajjad_Swf

اسپین چهارمین عدد کوانتومی الکترون است که توسط اولنبک و گوداشمیت مطرح شد. در سال 1925 ایشان اظهار داشتند که یک اندازه ی حرکت زاویه ای ذاتی، کاملاً مستقل از حرکت زاویه ای مداری، به هر الکترون وابسته است. لازم به ذکر است که حرکت زاویه ای مداری مثل چرخش زمین به دور خورشید است و حرکت زاویه ای ذاتی یا اسپینی همان چرخش وضعی است که در صورت نقطه در نظر نگرفتن شی مورد نظر میتواند وجود داشته باشد.


البته اکنون در مکانیک کوانتوم تلقی یک الکترون به عنوان یک کره ساده با بار الکتریکی صحیح نیست، بلکه به خاطر مشخص کردن اندازه حرکت زاویه ای اسپینی الکترون به کمک یک مدل قابل تجسم، بهتر است که آن را به عنوان جسمی که در فضا دارای گسترش است و به طور پیوسته حول یک محور به دور خود می چرخد در نظر گرفت. به علاوه، چون بار الکتریکی منفی در حال دوران در نظر گرفته می شود، یک میدان مغناطیسی توسط الکترون چرخان تولید می شود و یک گشتاور مغناطیسی که بر خلاف اندازه حرکت زاویه ای (اسپین) است ، می توان به اسپین الکترون نسبت داد.

 بوزون ها ذرات بنیادی هستند با اسپین کامل که این نوع اسپین وجه تمایز این ذرات بنیادی با فرمیون ها است، چرا که به  فرمیون ها اسپین نیم صحیح نسبت داده می شود و این تفاوت اسپینی موجب تفاوت در تبعییت از قوانین آماری می شود که  آمار مرتبط به بوزون ها آمار بوز –انشتین نام دارد ،بوزون ها می توانند همگی در یک تراز انرژی قرار گیرند و از اصل پائولی پیروی نکنند.

به طور کلی می توان گفت اگر مجموع تعداد الکترون ها + پروتون ها + نوترون های یک اتم، عددی زوج باشد، آن اتم یک بوزون است. مثلا اتم های سدیم معمولی بوزون اند و می توانند به حالت فاز چگال بوز انیشتین با هم ترکیب شوند در صورتی که  فرمیون ها مطابق اصل طرد پائولی نمی توانند در یک حالت کوانتومی ادغام شوند هر اتمی که تعداد الکترون ها + پروتون ها + نوترون هایش عددی فرد باشد؛ مانند پتاسیم ٤٠ ، یک فرمیون است.

چهار نیروی بنیادی وجود دارد که هریک از این چهار نیرو دارای یک یا چند حامل نیروی منحصربفرد، مانند فوتون هستند . این حاملین نیرو بوزون هستند زیرا از اصل طرد پائولی پیروی نمیکنند – هر تعداد از حاملین نیرو میتوانند مشخصه ی یکسانی داشته باشند . هم چنین این ذرات بنیادی هستند و به اجزای کوچکتری تقسیم نمیشوند .   بعبارت دیگر این ذرات جز بوزون های بنیادی هستند ، حاملین نیرو ویژگی های معمول بسیار اندکی دارند. آنها همانند نیرویی که حمل میکنند یکتا و منحصربفرد هستند .

 

 

نوع مطلب : مقالات فیزیک، 
برچسب ها : بوزون، ذرات بنیادی، زیر اتم، فرمیون، اسپین،


 
   
Online User